Top

Merkezi Sistem Kalorifer Temizliği ve Bakımı

Merkezi Sistem Bakım ve Temizlik
Öncelikle biraz MERKEZİ SİSTEM ISITMA SİSTEMLERİNİN FAYDALARINDAN bahsedelim.
Bu ısınma sisteminin yaygınlaşmasının ilk nedeni çevre ve şehircilik bakanlığının bu konu ile alakalı olarak yapmış olduğu düzenlemedir. Bu düzenleme inanılmaz değişimleri ve tasarrufları da beraberinde getirmiştir.
İlk avantajı merkezi sistem olduğundan tüm dairelerin ısı kaynağı açıktır ve bina içerisinde eşit ısı dağılımı olur.
Oysa bireysel ısınmanın olduğu apartmanlarda, bu sağlanamadığından bazı daireler çok yüksek faturalar öderken, diğerleri çok daha az ödeyebilir.
Çünkü ısınmanın yeterli olmadığı daireler, aslında diğer dairenin ısısını çalar. ,
Sıcak hava yukarı doğru yükseldiğinden hem alt hem de üst katınızdaki komşunuzun kaloriferlerinin ısınması sizin için önemli olur.
İşte merkezi sistem bu eşitsizliği ortadan kaldırır. Aynı zamanda tüm daireler ısındığı için, çok daha az yakıt kullanılarak çok daha yüksek verim elde edilir.
Tüm daireler birbirinin ısısını dengelediği için ısı kaybını bloke eder. Ayrıca merkezi sistemde termostalı vanalarkullanıldığı için de her 
daire kendi içerisinde tasarruf eder.
Örneğin oda sıcaklığındaki bir derecelik bir artış bile, yakıt faturası için %6 ya yakın bir artış demektir. Oysa termostatlı vana en ufak gereksiz ısı artışına bile engel olarak ülkemiz için de tasarruf sağlar. Özetle merkezi ısınma aslında günümüz şartları düşünüldüğünde en doğru çözümdür.
tekirdağ-merkezi-sistem-bakım-temizlikmerkezi sistem kalorifer temizliği
Neden Merkezi Sistem Temizlik Yaptırmalıyız?
Merkezi ısıtma bakımı yapılacağı zaman binanın tesisatındaki tüm suyun boşaltılması zorunludur. Merkezi kaloriferin temizlenmesi demek, sistem içerisinde dolaşan suyun zamanla kirlenmesi sonucunda pas ve kireç oluşumu ile birlikte, çamurdan kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak için yıkama yapılmasıdır. Aslında bu sistemlerde binada dolaşan suyun içindeki pislikler en aşağı noktada olan kazana birikir. Fakat peteklerin dibine çöken ve borulardaki kireç oluşumu çözülmez. Yani normal dairelere göre sistem çok daha geç kirlenir ancak eninde sonunda bakım ister. Sistem yeni yapıldığında aşağı yukarı 10 yıl kadar sorunsuz çalışır. Sorunsuz derken tabi ki ufak tefek bir takım arızalar olacaktır. Sadece bu süre zarfında merkezi ısıtma sistemi ve kazan temizliği gerekmeyebilir. Bahsettiğimiz 8-10 geçtikten sonra kesinlikle detaylı bir yıkama yapılmalıdır. Peki sistem yeniyse bakım yapılmaz mı, tabi ki yapılır. Hatta 2 yılda bir detaylı yıkama yapılmalıdır. Çünkü siz sistem yeni diyerek yıllarca beklerseniz, merkezi sistem suyunu devir daim eden pompaların ömrünü de bitirmiş olursunuz. Sistemde oluşan kireçlenme ve pas pompaların bozulmasına neden olabilir. Pompaların büyük olması nedeniyle, tamiratı veya değişimi size pahalıya mal olur. Sistem temizliği yaptırarak doğalgazdan tasarruf edip, yıkama için verdiğiniz parayı da amorti etmiş olursunuz.

Merkezi Isıtma Sistemleri Nasıl Temizlenir?
Herkesin merakla beklediği soruya geldik. Merkezi ısıtma nasıl temizlenir? Sistemin temizliği kazan dairesinden yapılır. Evlerde herhangi bir petek sökülmez. Sadece dairelerde hava almak gerekirse veya peteklerin vanalarının açılıp kapanması gerekirse, bunun için dairelere girilebilir. Her dairede birinin bulundurulması gereklidir. Eğer her dairenin ana vanası varsa, ana kolonla daireyi ayırabiliyorsak daire içinden de makine ile temizlik yapılabilir. Kazan dairesi temizliği ve merkezi kalorifer borularının peteklerin temizliği kış gelmeden yapılırsa daha iyidir. Sistem ilk çalışmasını temiz şekilde yapması daha iyi olur. Zaten kış ortasında 1-2 gün kaloriferi yakmadan kimse o evde duramaz. Tekirdağ Kombi Servisinin size vermiş olduğu hizmetlerinde en iyi malzeme ve imkanları sunar. Profesyonel özel ekibimizle merkezi ısıtma kalorifer sistemlerinizi temizleriz.
Merkezi Sistem Kalorifer Temizliği ve BakımıMerkezi Sistem Kalorifer Temizliği ve BakımıMerkezi Sistem Kalorifer Temizliği ve BakımıMerkezi Sistem Kalorifer Temizliği ve BakımıMerkezi Sistem Kalorifer Temizliği ve BakımıMerkezi Sistem Kalorifer Temizliği ve Bakımı
Bu sayfayı paylaş: